W dniu 23 marca br. w siedzibie naszego Szpitala odbędzie się I Lubuska Konferencja Geriatryczna p.n. „Życie jest piękne w każdym wieku” którą Honorowym Patronatem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń lekarzy geriatrów zajmujących się diagnostyką, leczeniem oraz rehabilitacją schorzeń charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku. Szpital w Torzymiu, wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym regionu, jako pierwszy w województwie wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia konferencji naukowej poświęconej tak ważnemu zagadnieniu, jakim jest opieka senioralna. Wydarzenie kierowane jest zarówno do kadry medycznej tutejszego szpitala, jak również dla lekarzy geriatrów spoza jednostki, którzy zostali zaproszeni z terenu całego województwa lubuskiego i nie tylko.

Szpital w Torzymiu od wielu lat zajmuje się problematyką starzejącego się społeczeństwa, jest organizacyjnie i kadrowo przygotowany do prowadzenia tego typu działalności medycznej. W jego strukturze funkcjonuje poradnia geriatryczna, zakład opiekuńczo-leczniczy, jak również oddział geriatryczny, którego działalność ma być docelowo finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto również podkreślić, że w Szpitalu pracują lekarze specjaliści geriatrzy, w tym konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii. Na bazie Szpitala powstaje pierwszy w województwie lubuskim Ośrodek Geriatrii, który w sposób kompleksowy będzie realizował szeroko rozumianą politykę senioralną dla naszego regionu. Doświadczenie i znajomość specyfiki opieki geriatrycznej, stanowią podwaliny do tego, aby podejmować inicjatywy, mające na celu promowanie działań na rzecz seniorów. Jedną z nich jest planowana konferencja geriatryczna, która będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zapewnienia należytej i godnej opieki nad seniorami, jak również różnego spojrzenia na starość.

Przybyli goście w trakcie konferencji będą mieli okazję wysłuchać serii wykładów, które rozpocznie prelekcja Konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii – Prof. dr hab. n. med. Tomasza Kostki nt. „Sarkopenii i frailty syndromowych jako ważnych zespołów geriatrycznych”, poprzedzona wystąpieniem Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii – lek. med. Urszuli Kawalec – Hurny.

PROGRAM KONFERENCJI:

09.30-09.50       Rejestracja uczestników

10.00-10.05       Powitanie zaproszonych gości – Prezes Zarządu Szpitala w Torzymiu

10.05-10.10       Otwarcie konferencji – Marszałek Województwa Lubuskiego

10.10-10.40       Wystąpienia zaproszonych gości

10.40-11.00       Wystąpienie lek. med. Urszuli Kawalec-Hurny – Dyrektor ds. lecznictwa Szpitala
                        w Torzymiu, Konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii

11.00-11.30       Wykład: „Sarkopenia i frailty syndrome jako ważne zespoły geriatryczne”
                       - prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka - Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii

11.30-11.55       Wykład: „Aktywność fizyczna w promocji zdrowia osób starszych”
                        - dr n. med. Joanna Kostka z Zakładu Medycyny Fizykalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

11.55-12.20       Wykład: „Leczenie chorób obturacyjnych w starszym wieku” – dr n. med. Ewa Bogacka