Rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego, szczególnie po zakażeniu koronawirusem, jest niezwykle istotna. Pacjenci z ciężką i bardzo ciężką postacią choroby stanowią ok. 20% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Mają zaburzenia czynności układu oddechowego oraz problemy z kończynami po zakończeniu hospitalizacji. Pacjenci po przebytym COVID-19 mogą charakteryzować się następującymi objawami: zła kondycja fizyczna, duszności po aktywności fizycznej, problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.

Do celów głównych fizjoterapii oddechowej prowadzonej u pacjentów dorosłych po przebytej infekcji COVID-19 zaliczamy:

- zapobieganie następstwom i powikłaniom niewydolności oddechowej oraz unieruchomienia pacjenta;

- leczenie powikłań a także zaburzeń oddechowych i czynnościowych powstałych u pacjenta;

- przywrócenie sprawności pacjenta do poziomu sprzed choroby;

- poprawa jakości życia pacjenta.

Rehabilitację dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 realizujemy w ramach prowadzonej w szpitalu rehabilitacji pulmonologicznej poszerzonej o zabiegi i ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, którzy chorobę przechodzili bardzo różnie i różne odczuwają jej skutki.

Łącznie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej posiadamy 35 łóżek, w obiekcie, zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystujemy do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych.

Długość pobytu w ramach rehabilitacji stacjonarnej pulmonologicznej trwa 3 tygodnie. Rehabilitacja może być powtarzana w odstępach np. półrocznych, w zależności od potrzeb pacjenta. Choroby płuc najczęściej są przewlekłe i wymagają stałego leczenia, w tym także rehabilitacji minimum 1 raz w roku.

Kompleksowa rehabilitacja pulmonologiczna pacjentów po przebytym COVID-19
w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu obejmuje:

1. Kwalifikację do rehabilitacji, którą przeprowadzamy na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej, po testach marszowych. Przedmiotowa rehabilitacja jest realizowana w zmodernizowanym w 2020 roku obiekcie, na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej, który został wyposażony w sprzęt do kinezyterapii, fizykoterapii, treningów interwałowych oraz inhalatorium.

2. Trening fizyczny ogólno-kondycyjny, aby odbudować siłę i wytrzymałość głównych grup mięśniowych, osłabionych unieruchomieniem będącym skutkiem choroby, zwiększyć wydolność układu krążenia  i oddechowego. Zajęcia odbywają się indywidualnie i w grupach, w salach gimnastycznych (na sprzęcie rehabilitacyjnym: bieżnie, cykloergometry, siłownia) oraz w terenie leśnym wokół ośrodka (spacery, marsze, nordic walking – pod nadzorem fizjoterapeutów).

3. Fizjoterapię oddechową, w szczególności ćwiczenia oddechowe, nauka technik oddychania i właściwej pielęgnacji drzewa oskrzelowego, pozycje drenażowe, masaże i oklepywanie, techniki oczyszczania oskrzeli i efektywnego kaszlu. Fizjoterapia wspomagana jest zastosowaniem terapii manualnej oraz wybranych bodźców fizycznych np. laser, pole magnetyczne wysokiej intensywności.

4. Psychoterapia oraz techniki relaksacyjne nastawione na odprężenie psychofizyczne (trening autogenny, kontrola oddechu).

5. Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia (eliminacja używek, utrzymania właściwej masy ciała, utrzymanie regularnej aktywności fizycznej).

Warunkiem PRZYJĘCIA DO ODDZIAŁU REHABILITACJI PULMONOLOGICZNEJ STACJONARNEJ jest:

Uzyskanie skierowania na rehabilitację pulmonologiczną wystawionego przez lekarza:
 - oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii,
- poradni gruźlicy i chorób płuc, rehabilitacji, alergologii, chirurgii klatki piersiowej,
a następnie przesłanie do szpitala drogą mailową na adres: w.włTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź pocztą tradycyjną

lub

Uzyskanie skierowania do poradni chorób płuc wystawionego przez lekarza rodzinnego,   następnie przesłanie e-skierowania do szpitala drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź pocztą tradycyjną

Pielęgniarka koordynująca przyjęcia pacjentów: p. Ewa Góral tel. 605 843 096