Choć pierwsi pacjenci do Ośrodka Geriatrii w Torzymiu zawitali już kilka tygodni temu, to uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce w dniu dzisiejszym. 13 lutego br. Centrum zaczęło działać oficjalnie.

W uroczystości uczestniczyli znamienici Goście, a wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych,  przedstawiciele środowisk naukowych i  medycznych na czele z Krajowym Konsultantem w dziedzinie geriatrii prof. dr hab. n. med. Tomaszem Targowskim oraz Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie geriatrii Urszulą Kawalec - Hurny, prezesi i dyrektorzy lubuskich szpitali, lecznic i centrów zdrowia, ordynatorzy, kierownicy oddziałów i personel medyczny placówek służby zdrowia z całego województwa, reprezentanci placówek i instytucji miejskich w Torzymiu i Sulęcinie, przedstawiciele wykonawców modernizacji obiektu, kontrahenci, partnerzy, sponsorzy, szefowie i reprezentanci redakcji lubuskich mediów oraz pracownicy naszej Jednostki.

To mistrzostwo świata. Takich ośrodków powinno być znacznie więcej - tymi słowami Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak rozpoczęła uroczyste otwarcie Ośrodka Geriatrii. Wśród gości zaproszonych przez Prezes Szpitala Katarzynę Lebiotkowską, znalazł się między innymi Poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak - jest to placówka na najwyższym poziomie, z której możecie być dumni. Jest taki slogan "Lubuskie warte zachodu", to jest właśnie ten zachód.

Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski zwrócił uwagę, że zbyt mała liczba łóżek geriatrycznych do opieki nad seniorami to problem ogólnokrajowy, dlatego też inicjatywa tworzenia ośrodka geriatrycznego zasługuje na ogromne poparcie. W dalszej części uroczystości głos zabrali Senator RP Waldemar Sługocki, Senator RP Władysław Komarnicki, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłońśki, a także, Zastępca dyrektora ds. ekonomiczno - finansowych LOW NFZ Daria Kaczmarek oraz Burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz.

Przecięcia wstęgi dokonali: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak,  Poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak, Senator RP Waldemar Sługocki, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Prezes Szpitala Katarzyna Lebiotkowska oraz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie geriatrii Urszula Kawalec - Hurny, po którym ks. Krzysztof Burzyński dokonał poświęcenia budynku.

Podczas uroczystości goście mieli okazję zobaczyć reportaż z przeprowadzonej modernizacji oraz przespacerować się po obiekcie, by zobaczyć efekt końcowy modernizacji.

Przypomnijmy, że kierunkiem, któremu Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o.o. nadaje szczególnej dynamiki rozwoju jest organizacja lecznictwa geriatrycznego, za którym przemawiają zarówno trendy demograficzne, jak i społeczno-gospodarcze. Pierwszym krokiem w tym kierunku było uruchomienie poradni geriatrycznej oraz wpisanie do rejestru podmiotów leczniczych oddziału geriatrycznego, co miało miejsce w 2015 roku. Następnie powstała koncepcja utworzenia przy Szpitalu w Torzymiu pierwszego w województwie ośrodka, który otoczyłby seniorów kompleksową opieką zdrowotną. Według przyjętych założeń w jego strukturach znalazł się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Oddział Geriatryczny, pomieszczenia fizjoterapii z salami do rehabilitacji oraz strefa dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku.

W 2019 roku wykonano dokumentację projektową oraz zrealizowano pierwsze roboty budowlane. Inwestycja była realizowana etapami przez kolejne trzy lata. Pandemia koronawirusa oraz wynikająca z niej potrzeba utworzenia dodatkowych miejsc do leczenia pacjentów chorujących na COVID-19 spowodowały przyspieszenie prac budowlanych. W 2022 roku Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o utworzeniu miejsc obserwacyjno-zakaźnych w ramach II poziomu zabezpieczenia Covid-19 w obiekcie Ośrodka Geriatrii, przeznaczając na ten cel dodatkowe wsparcie finansowe. Inwestycja została zakończona w grudniu 2022 roku. W jej efekcie oddano do użytku nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 2200 m2, mieszczący 70 łóżek szpitalnych w komfortowych salach. Budynek został wyposażony w nowe urządzenia i sprzęt medyczny, w tym dwie windy szpitalne, agregat prądotwórczy, a także instalację gazów medycznych. Proces inwestycyjny został sfinansowany w sposób następujący:

Ośrodek Geriatrii w Torzymiu to pierwsza placówka w województwie lubuskim, która w sposób kompleksowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów cierpiących na schorzenia wieku  podeszłego.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji inwestycji związanej z utworzeniem Ośrodka Geriatrii: https://youtu.be/jnvinlQ6gXk