Rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego, szczególnie po zakażeniu koronawirusem, jest niezwykle istotna. Pacjenci z ciężką i bardzo ciężką postacią choroby stanowią ok. 20% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Mają zaburzenia czynności układu oddechowego oraz problemy z kończynami po zakończeniu hospitalizacji.

Już 1 czerwca br. wznawiamy w Szpitalu w Torzymiu turnusy rehabilitacji stacjonarnej dedykowane dla pacjentów po przebytym COVID-19. Pacjenci z dysfunkcją układu oddechowego po przechorowaniu koronawirusa będą mieli możliwość w naszym szpitalu poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową, silę mięśni, ogólną sprawność fizyczną, a także uzyskać wsparcie zdrowia psychicznego. 

Zapewni to wykwalifikowany personel składający się zarówno z lekarzy różnych specjalności (rehabilitacji, pulmonologii, kardiologii, geriatrii, ortopedii, onkologii), jak i zespół doświadczonych rehabilitantów. Komfortowe warunki pobytu i leczenia w nowo wyremontowanym budynku rehabilitacji umilą pacjentom pobyt u nas.

Warunki przyjęcia na rehabilitację stacjonarną dla świadczeniobiorców po przebytym Covid-19:

       1.  Skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (z pominięciem gabinetów prywatnych),
            wymagane skierowanie „papierowe” z pieczątką i podpisem lekarza kierującego.
       2.  Przebyta choroba Covid-19 (potwierdzona dodatnim wynikiem testu na Covid-19),
       3.  Badania diagnostyczne wymagane przy kwalifikacji do leczenia rehabilitacyjnego:
            ·  Rtg klatki piersiowej z opisem, wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby Covid-19,
            ·  EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby Covid-19,
            ·  aktualna morfologia, OB., CRP.
       4.  Od zakończenia leczenia w kierunku Covid-19 do dnia przyjęcia na rehabilitację nie może upłynąć więcej niż 6 miesięcy.
       5.  Wstępna kwalifikacja pacjenta, na podstawie:
            ·  stan funkcjonalny w skali Bartel od 0 do <60,
            ·  spadek saturacji w czasie wysiłku powyżej 5% wartości wyjściowej. 

Skierowanie można przesłać do szpitala drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź pocztą tradycyjną.

Kontakt do osoby koordynującej przyjęcia pacjentów:  rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godz.  11.00 - 14.00 tel. 605 843 096.

Rehabilitację stacjonarną dla świadczeniobiorców po przebytym Covid-19 można odbyć tylko jeden raz.

 

Pacjenci po przebytym COVID-19 mogą charakteryzować się następującymi objawami: zła kondycja fizyczna, duszności po aktywności fizycznej, problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.

Do celów głównych fizjoterapii oddechowej prowadzonej u pacjentów dorosłych po przebytej infekcji COVID-19 zaliczamy:
- zapobieganie następstwom i powikłaniom niewydolności oddechowej oraz unieruchomienia pacjenta;
- leczenie powikłań a także zaburzeń oddechowych i czynnościowych powstałych u pacjenta;
- przywrócenie sprawności pacjenta do poziomu sprzed choroby;
- poprawa jakości życia pacjenta.

Rehabilitację dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 realizujemy w ramach prowadzonej w szpitalu rehabilitacji stacjonarnej. Długość pobytu w ramach rehabilitacji stacjonarnej po przebytym COVID-19 trwa 4 tygodnie.

Łącznie w oddziałach rehabilitacji stacjonarnej posiadamy obecnie 50 łóżek, w obiekcie, zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystujemy do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych.
 
Kompleksowa rehabilitacja pulmonologiczna pacjentów po przebytym COVID-19 w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu obejmuje:

1. Kwalifikację do rehabilitacji, którą przeprowadzamy na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej, po testach marszowych. Przedmiotowa rehabilitacja jest realizowana w zmodernizowanym w 2020 roku obiekcie, na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej, który został wyposażony w sprzęt do kinezyterapii, fizykoterapii, treningów interwałowych oraz inhalatorium.

2. Trening fizyczny ogólno-kondycyjny, aby odbudować siłę i wytrzymałość głównych grup mięśniowych, osłabionych unieruchomieniem będącym skutkiem choroby, zwiększyć wydolność układu krążenia  i oddechowego. Zajęcia odbywają się indywidualnie i w grupach, w salach gimnastycznych (na sprzęcie rehabilitacyjnym: bieżnie, cykloergometry, siłownia) oraz w terenie leśnym wokół ośrodka (spacery, marsze, nordic walking – pod nadzorem fizjoterapeutów).

3. Fizjoterapię oddechową, w szczególności ćwiczenia oddechowe, nauka technik oddychania i właściwej pielęgnacji drzewa oskrzelowego, pozycje drenażowe, masaże i oklepywanie, techniki oczyszczania oskrzeli i efektywnego kaszlu. Fizjoterapia wspomagana jest zastosowaniem terapii manualnej oraz wybranych bodźców fizycznych np. laser, pole magnetyczne wysokiej intensywności.

4. Psychoterapia oraz techniki relaksacyjne nastawione na odprężenie psychofizyczne (trening autogenny, kontrola oddechu).

5. Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia (eliminacja używek, utrzymania właściwej masy ciała, utrzymanie regularnej aktywności fizycznej).