W dniach 12-17 września 2016 można zbadać stan swoich płuc, w placówkach medycznych na terenie całej Polski, które dobrowolnie przystąpiły do akcji ‘Dni Spirometrii 2016’. W Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno – Kardiologicznym w Torzymiu sp. z o.o., który przystąpił do tej akcji, w dniu 13 września można było wykonać sobie bezpłatne badanie spirometryczne, wzięło w niej udział około 20 osób.

Akcja ta jest częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life", organizowaną przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP. Tegoroczne obchody prowadzone są pod hasłem ,,Włącz opcję aktywną”. Myślą przewodnią organizowanych w Polsce Dni Spirometrii jest podkreślenie znaczenia aktywności fizycznej, zarówno w zapobieganiu chorobom układu oddechowego i stymulowaniu sprawności oddechowej, jak i w hamowaniu rozwoju choroby u osób z POChP (tj. przewlekłe obturacyjne choroby płuc) oraz podtrzymaniu dobrej kondycji u ludzi chorujących na astmę oskrzelową.

Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na rolę aktywności fizycznej w procesie leczenia. Prowadzona kampania edukacyjna  poświęcona jest tematowi wyboru odpowiedniej formy aktywności fizycznej w zależności od stanu swoich płuc, który ocenić można wykonując badanie spirometryczne. Badanie to mierzy pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego i służy ocenie wydolności oddechowej człowieka.

Właściwie prowadzona aktywność fizyczna pacjenta daje szansę na spowolnienie rozwoju POChP. Jednak w tej chorobie zdarzają się okresy zaostrzenia, gdy chory po prostu nie jest w stanie ćwiczyć i prowadzić aktywnego trybu życia. Specjaliści zalecają, aby w czasie rekonwalescencji był on poddawany rehabilitacji, która pomoże poprawić kondycję, w szczególności polecana jest rehabilitacja pulmonologiczna, którą jako jedyny szpital w województwie lubuskim prowadzimy dla osób dorosłych w szpitalu w Torzymiu.