Szpital w Torzymiu sukcesywnie rozwija świadczone usługi medyczne, wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym regionu województwa lubuskiego. Jednym z trzech – obok pulmonologii i rehabilitacji – obszarów, któremu Szpital w Torzymiu pragnie nadać szczególnej dynamiki rozwoju jest organizacja otwartego i zamkniętego lecznictwa geriatrycznego, za czym przemawiają zarówno względy epidemiologiczne, demograficzne, jak i społeczne. Szpital w Torzymiu od wielu lat zajmuje się problematyką starzejącego się społeczeństwa, jest organizacyjnie i kadrowo przygotowany do prowadzenia tego typu działalności medycznej. W jego strukturze funkcjonuje poradnia geriatryczna, zakład opiekuńczo-leczniczy, jak również oddział geriatryczny, którego działalność ma być docelowo finansowana przez NFZ. Znajomość specyfiki opieki geriatrycznej oraz doświadczenie poparte przestrzeganiem podstawowych jej zasad tj. dostępności, długotrwałości, jakości i kompleksowości, stanowią podwaliny do tego, aby na bazie Szpitala Specjalistycznego w Torzymiu utworzyć pierwszy w województwie lubuskim Ośrodek Geriatrii.

Mając na względzie powyższe, a także planowane przez Lubuski Urząd Marszałkowski działania w ramach polityki senioralnej regionu, uwzględniliśmy rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne obejmujące diagnostykę, leczenie i rehabilitację schorzeń charakterystycznych dla ludzi w podeszłym wieku.

Dzięki kolejnemu już wsparciu Samorządu Województwa Lubuskiego w wysokości 1 989 916,13 zł oraz 280 887,78 zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze możliwe będzie zrealizowanie III etapu inwestycji pn. „Przebudowa, modernizacja i wyposażenie budynku nr 2 na potrzeby utworzenia Ośrodka Geriatrii w Torzymiu – etap III”.