„Rekomendacja GOLD2023 oraz interpretacja badania spirometrycznego”  to temat kolejnego szkolenia jakie miało miejsce dziś w naszym Lubuskim Centrum Pulmonologii. Podczas spotkania omówione zostało jedno z ważniejszych badań czynnościowych układu oddechowego, tj. spirometria.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest często występującą, przewlekłą i zazwyczaj postępującą chorobą. Chorobie tej można zapobiegać i można ją leczyć. U pacjentów z POChP stwierdza się rozedmę płuc i/lub inne choroby dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenie oskrzeli). W Polsce na tą chorobę cierpi ok. 2 mln obywateli. W naszym kraju profilaktyka, diagnostyka i leczenie POChP zgodne są z wytycznymi międzynarodowego grona ekspertów według Globalnej Strategii Diagnostyki, Leczenia i Profilaktyki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD). Wytyczne te są systematycznie weryfikowane i modyfikowane. Szkolenie prowadził:

Ø  prof. dr hab. n. med.  – Krzysztof Kuziemski, Klinika Alergologii i Pulmonologii UCK w Gdańsku

Badania czynnościowe układu oddechowego stanowią integralną część (w tym spirometria) oceny pacjentów z chorobami płuc  i ważny element decydujący o wyborze postępowania (leczenia) w tej grupie chorych.